نخستین گوی شناور پایانه نفتی جاسک نصب شد


: 1420

نخستین گوی شناور صادراتی پایانه نفتی جاسک با ظرفیت طراحی بارگیری یک‌میلیون بشکه نفت خام در روز، نصب و وارد مرحله راه‌اندازی شد.

وحید مالکی سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک با اعلام تکمیل ساخت اولین مسیر انتقال و بارگیری نفت خام از این پایانه صادراتی گفت: نخستین گوی شناور (SPM) صادراتی با ظرفیت طراحی 7 هزارمترمکعب در ساعت نفت ﺧﺎم ﺳﺒﮏ و ﺳﻨﮕﯿﻦ و ﻧﯿﺰ ﻣﯿﻌﺎﻧﺎت ﮔﺎزی توسط شناور سی‌مستر در موقعیت فراساحلی این پایانه در منطقه کوه‌مبارک استان هرمزگان نصب و وارد مرحله راه‌اندازی شد.

وحید مالکی وزن این سازه دریایی به همراه اتصالات جانبی آن را نزدیک به 800 تن اعلام کرد و گفت: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از این گوی شناور که طراحی، ساخت و نصب آن توسط شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران انجام شده است، امکان بارگیری و صادرات نفت‌خام سبک، سنگین و نیز میعانات گازی به وسیله نفتکش‌هایی با سایز VLCC فراهم می‌شود.

وی با اشاره به تصمیم راهبردی دولت مبنی بر احداث یک پایانه نفتی در سواحل مکران به منظور افزایش ظرفیت و تنوع‌بخشی به مبادی صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور گفت: از ابتدای سال جاری به صورت همزمان، فعالیت‌های مهندسی، تأمین کالا و اجرای پروژه شروع شده است که رکورد مناسبی از داخلی‌سازی را هم به همراه دارد.

به گفته سرپرست این طرح، با راه‌اندازی بخش زودهنگام پایانه نفتی جاسک که هم‌اکنون به پیشرفت بیش از 95 درصدی رسیده است، فصل جدیدی از معاملات انرژی در کشور آغاز و ایران به پایانه صادراتی نفت در نزدیکی اقیانوس هند مجهز می‌شود.

مالکی امنیت اقتصادی بیشتر برای خریداران نفت ایران، کاهش مسیر نفتکش‌ها، کاهش زمان تقاضا تا عرضه نفت‌خام و میعانات گازی، کاهش هزینه‌های حمل و نقل و بیمه، زمینه‌سازی برای ساخت صنایع پایین‌دست در منطقه مکران و در نهایت کاهش وابستگی به گلوگاه تنگه هرمز را از جمله مزایای احداث پایانه نفتی جاسک برشمرد و پیش‌بینی کرد با انجام عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز نخست در بهار 1400، این پایانه آماده بارگیری نخستین محموله صادراتی نفت خام از دریای عمان باشد.

بر این اساس، طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک در قالب قرارداد EPC به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس به عنوان نماینده شرکت ملی نفت ایران با سرمایه‌ای بالغ بر 260 میلیون یورو، شامل 3 مجموعه خطوط لوله ۴۸ اینچ خشکی و سیستم‌های اندازه‌گیری، 6 رشته خط لوله 36 اینچ زیردریایی، 3 مجموعه چندراهه دریایی و 3 مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی به کنسرسیومی متشکل از دو شرکت داخلی «مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران» و «گاما» واگذار شده که مقرر است فاز نخست آن در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز، شهرک صنعتی بزرگ شیراز فاز 2 میدان ششم نبش میدان و خیابان 401 شرکت سوله استیل


شماره تماس: 09171171319

شماره ثابت: 2- 07137744240

شماره فکس: 07137744239

ایمیل : solesteel_1340@yahoo.com

سوله استیل در یک نگاه

مجتمع صنعتی سوله استیل در سال 1340 به مدیریت مرحوم حاج محمد جواد فیروزمهر ، فعالیت خود را در سطح استان فارس و استان های همجوار با تولید انواع سازه های فلزی آغاز نمود .

مدیریت مجتمع با پشتکار و تلاش فراوان هم اکنون در شهرک صنعتی بزرگ شیراز محیطی کاملا صنعتی را همراه با دراختیار داشتن نیرو های کار آمد و متخصص و ماشین آلات پیشرفته و مدرن روز ، در زمینه ساخت و نصب انواع سازه های فلزی سوله با متراژ های مختلف و انواع مخازن فلزی ، زمینی و هوایی و برش و خم انواع ورق و برش CNC و فورمینگ ورق رنگی پوشش سوله ، مشغول فعالیت و خدمات رسانی می باشد .